از آنجایی که روز به روز تکنولوژی پیشرفت می کند باید بدانید که شیرآلات را در دسته بندی های متفاوتی تولید می نمایند. شما می توانید مدل های جدید و به روز این محصول را برای بخش های متفاوت ساختمان خود خریداری کنید. هر یک از مدل ها و طراحی متفاوت این محصول با قیمت و کیفیت متفاوتی به فروش می رسند. دقت داشته باشید که زمان خرید مدل های متفاوت آنها باید در مورد کاربرد و ویژگی هایشان اطلاعات بیشتری به دست بیاورید. برخی از مهم ‌ترین مدل‌ های این محصول که امروزه طرفداران زیادی دارند را در ادامه معرفی می کنیم. 

شیرآلات

مدل های متنوع شیرآلات

برخی از مهم ترین مدل های شیرآلات که در رنگ ها مدل ها و همچنین قیمت متفاوتی به فروش می رسند عبارت هستند از :

1. نمونه های اهرمی

شیرآلات اهرمی به عنوان یکی از بهترین مدل های این محصول ساختمانی شناخته می ‌شود. در واقع این لوازم ساختمانی را به عنوان یکی از بادوام ترین لوازم می‌ شناسند که افراد زیادی از آن استفاده می کنند. دما و فشار آب در این محصول به وسیله یک اهرم کنترل خواهد شد. اگر دسته اهرم به قسمت راست چرخانده شود جریان آب درون لوله، سرد می گردد. اما اگر دسته اهرم را به سمت چپ بچرخانید جریان آب حرارت بیشتری پیدا می کند. 

مکانیزم و ساختار شیرآلات اهرمی با مدل‌ های کلاسیک متفاوت تر می باشد. در نمونه های اهرمی قطعه ای را درون لوازم قرار داده اند که نام آن کارتریج است. کارتریج این لوازم ساختمانی دو سطح صیقلی و سرامیکی دارد. هر یک از آنها به خوبی روی یکدیگر آب بندی می شوند. با حرکت دادن اهرم این مدل از لوازم ساختمانی، سرامیک کارتریج در قسمت افقی و مجرای خروجی در قسمت عمودی باز و بسته خواهد شد.

2. نمونه های کلاسیک

 شیرآلات کلاسیک را به عنوان یکی دیگر از انواع لوازم ساختمانی می‌ شناسیم که امروزه محبوبیت زیادی پیدا کرده است. مدل های کلاسیک دستگیره های پیچی دارند که شما با استفاده از آنها می توانید فشار و دمای آب را تنظیم کنید. یک دستگیره مربوط به آب سرد است و دستگیره دیگر مربوط به آب گرم می باشد. برای دریافت آب ولرم باید نسبت آب گرم و سرد هر یک از دستگیره ها را تنظیم کنید. در ساختار مدل های کلاسیک قطعه‌ ای به نام مغزی وجود دارد.  با پیچ دستگیره، مغزی این نمونه از لوازم ساختمانی جا به‌ جا خواهد شد. بر اساس نوع پوشش مغزی راه خروج آب، باز و یا مسدود می گردد.

3. شیرآلات چشمی

شیرآلات چشمی به عنوان یکی از جدیدترین مدل های لوازم ساختمانی شناخته می شود. به وسیله چشم الکترونیکی، کارکرد مدل های چشمی انجام خواهد شد. مدل های چشمی به طور معمول با استفاده از باتری و برق کار می کنند. زمان قطع شدن برق مکانیسم استفاده کردن باتری در این مدل ها فعال می گردد. در واقع اگر برق قطع شود شما با استفاده از باتری این محصول می توانید طبق روال همیشگی از آن استفاده بهینه داشته باشید. اساس عملکرد چشم های الکترونیکی بر اساس سیگنال مادون قرمز می باشد. اگر مانعی در میدان دید قرار بگیرد جریان آب لوله‌کشی برقرار خواهد شد.

 به طور معمول بعد از ۴۰ ثانیه جریان آب به صورت خودکار قطع می گردد. استفاده از شیرآلات چشمی در مکان های عمومی مانند سرویس بهداشتی و بیمارستان ها رایج می باشد. در این نمونه از مدل ها برای وصل و قطع جریان آب، به تماس دست نیازی نداریم. این محصول بهترین گزینه جهت رعایت بهداشت به شمار می رود. نمونه های سنسور دار بعد از مدتی به صورت خودکار قطع می ‌شوند. مدل های چشمی را به عنوان محصولات کم مصرف به شمار می آورند که در مصرف آب صرفه جویی می کنند.

4. نمونه های لمسی

 شیرآلات لمسی یکی دیگر از انواع مدل های هوشمند لوازم ساختمانی به شمار می ‌رود. در این نمونه شیر ها شما یک تماس کوتاه با بدنه یا علم شیر خواهید داشت. این مسئله موجب وصل و قطع شدن جریان آب می گردد. این تکنولوژی در آشپزخانه‌ ها کاربرد زیادی دارد. اگر شما انگشت تان به مواد غذایی آغشته باشد می توانید دست و ساعد خود را به اهرم بزنید تا جریان آب برقرار گردد. برخی از مدل های لمسی علاوه بر سنسور دارای اهرم می باشند. در واقع شما مانند مدل ‌های اهرمی می توانید جریان آب را در این مدل ها کنترل کنید. 

5. شیرآلات دیجیتال

یکی دیگر از انواع شیرآلات آشپزخانه که امروزه بسیاری از افراد از آن استفاده می کنند مدل دیجیتال می باشد. زمان استفاده از مدل های دیجیتال شما نیازی به پیچاندن دستگیره ها و یا همچنین بالا و پایین بردن اهرم ندارید. مدل های دیجیتال دارای صفحه نمایشگر می باشند. کاربران به وسیله آن صفحه نمایشگر می توانند دما، فشار و همچنین جریان آب را به طور دقیق کنترل نمایند. زمان استفاده از این مدل ها اطلاعاتی که در مورد فشار و دمای فعلی وجود دارد روی پنل دیجیتال نشان داده خواهد شد.

6. مدل های پدالی

یکی دیگر از انواع شیرآلات نمونه پدالی می باشد. نمونه های پدالی مانند مدل های هوشمند به عنوان مناسب ترین گزینه جهت نصب در سرویس بهداشتی عمومی مانند بیمارستان، مساجد و ... هستند. استفاده از این نمونه لوازم ساختمانی به تماس دست نیاز ندارد. کنترل وصل و قطع جریان آب در مدل های پدالی به دلیل پدال انجام خواهد شد. کاربر زمانی که به آب نیاز دارد پای خود را روی پدال می گذارد. بعد از اینکه شستشو تمام می شود پای خود را از روی پدال بر می دارد.

 فشار آب بر اساس میزان فشاری که روی پدال خواهید داشت تنظیم می گردد. شیرآلات جدید پدالی را می توانید به گونه ای تنظیم کنید تا دمای مناسبی داشته باشند. به دلیل مکانیکی خاصی که این نمونه از لوازم ساختمانی دارد طول عمر زیادی از آن دریافت خواهید کرد. برای راه اندازی این نمونه از شیرآلات به باتری و برق نیاز ندارید. علاوه بر این از آنجایی که سرعت آب در آنها زیاد است جهت مصرف بهینه آب تاثیر زیادی دارند.

7. شیرآلات توکار

شما می توانید بین انواع شیرآلات جدید ساختمانی مدل های توکار را خریداری کنید. زیبایی و جذابیت خاصی در این نمونه از لوازم ساختمانی وجود دارد. نمونه های توکار را به عنوان مدل های لوکس می شناسند. این مدل ها از نظر ظاهری جذاب هستند و نظافت آنها آسان ‌تر می ‌باشد. نصب مدل های توکار نسبت به مدل های روکار پیچیده تر خواهد بود. بر همین اساس نصب آنها را باید به افرادی که در این زمینه تجربه و تخصص دارند بسپارید. دقت داشته باشید که زمان انتخاب مدل های توکار باید جنس آنها را از نظر دوام و طول عمری که دارند به خوبی بررسی کنید.