تعویض کاشی‌های حمام و سرویس بهداشتی می‌تواند نقش بسیار موثری در زیبایی و تغییر دکوراسیون این فضاها داشته باشد و بخاطر دلایل زیادی ممکن است بخواهید کاشی‌های سرویس بهداشتی، حمام،سرویس بهداشتی و... را عوض کنید. برای تعویض کاشی‌ها به یک چسب کاشی و سرامیک باکیفیت و مرغوب نیاز دارید. بعد از تهیه چسب کاشی و سرامیک حال باید یاد بگیرید که چگونه از چسب استفاده کنید.

 در صورتی که از این چسب به خوبی استفاده نکنید، پس از مدتی کاشی‌ها شل شده و جدا خواهند شد. به همین خاطر و برای افزایش ایمنی کاشی‌ها و بالا بردن طول عمر آن‌ها ما به شما نحوه استفاده اصولی چسب کاشی و سرامیک را یاد خواهیم داد.

چسب کاشی و سرامیک چیست؟

چسب کاشی و سرامیک، پودر خشک تولیدشده در کارخانه است که با افزودن آب و یا لاتکس مورد استفاده قرار می‌گیرد. این چسب در زمان استفاده باید حالت خمیری‌شکل داشته باشد. چسب‌های کاشی و سرامیک در دو نوع چسب پودری و خمیری مخلوط در بازار به فروش می‌رسند. چسب کاشی معمولاً از سیمان پورت هستند و پلیمرهای اصلاح‌شده با میزان چسبندگی بالا ساخته می‌شوند. نکته قابل توجه این است که از چسب کاشی می‌توان برای چسباندن کاشی روی بتن و یا حتی روی کاشی نیز استفاده کرد. 

طرز استفاده از چسب کاشی و سرامیک

برای استفاده از چسب کاشی و سرامیک پودری باید در ابتدا سطح کار را از هرگونه کثیفی و ناهمواری تمیز کنید. سپس به میزانی که درج‌شده روی کیسه پودر چسب را با آب قاطی کنید. در ادامه با استفاده از ماله دندانه‌دار یک لایه نازک و تقریباً یک دست از چسب را روی سطح کار پخش کنید. برای اینکه چسبندگی بیشتری داشته باشد، باید مسیر دندانه‌ها موازی با یکدیگر قرارگیرند. هنگام قرار دادن کاشی و سرامیک توجه داشته باشید که عرض کاشی‌ها در جهت دندانه‌ها قرار بگیرند و سپس کاشی‌ها را بچرخانید و در جای خود محکم کنید. این کار موجب می‌شود تا پشت کاشی‌ها کاملاً به چسب آغشته شود و مقاومت آن‌ها افزایش پیدا کند. با توجه به میزان مقاومت سازه و وزن کاشی‌ها می‌توان از ضخامت کم (2 تا 5 میلیمتر) و ضخامت بالا (5 تا 15 میلیمتر) برای اجرای چسب استفاده کرد.

در صورت استفاده از چسب کاشی و سرامیک خمیری، نیازی به ترکیب چسب با آب نیست و چسب آماده برای اجرای کاشی‌کاری‌ست. در برخی مواقع، نیاز است تا کاشی‌کاری به صورت بستر جامد انجام شود. در این صورت نباید میان کاشی‌ها هیچ گونه فضای خالی باقی بماند. این نوع کاشی‌کاری در نمای ساختمان، تراس، استخر و... اجرا می‌شود. در این صورت احتمال محبوس شدن هوا زیر کاشی‌ها و تخریب آن‌ها کاهش می‌یابد. زیرا مقاومت مکانیکی کاشی‌ها به شکل قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند. البته این موضوع در صورتی امکان‌پذیر است که کاشی‌کاری با چسب کاملاً اصولی انجام شود. در صورت اجرای بستر جامد بهتر است چسب افزون‌بر سطح زیرکار به پشت کاشی‌ها نیز زده شود.

چسب کاشی و سرامیک 

مزایای استفاده از چسب کاشی

استفاده از انواع چسب کاشی و سرامیک نسبت به ملات‌های سنتی از مزایای فوق العاده‌ای برخوردار است. به همین دلیل امروزه بسیاری از پیمانکاران و مهندسین چسب‌های کاشی را جایگزین ملات‌های سنتی کرده‌اند. از مهم‌ترین مزایای استفاده از چسب‌های کاشی و سرامیک به شرح زیر است:

یک: هزینه بسیار پایین و مقرون‌به‌صرفه نسبت به روش‌های سنتی

دو: عدم افزایش ضخامت دیوار به دلیل نازک بودن لایه‌های چسب مورد استفاده در کاشی‌کاری

سه: سرعت بالای اجرای کار و همچنین کاهش میزان کثیفی محیط کار

چهار: مقاومت بالای چسب کاشی و سرامیک در برابر عوامل مختلف و طول عمر قابل توجه آن‌ها

پنج: برای اجرای کاشی‌کاری با استفاده از چسب کاشی و سرامیک نیازی به تخریب زیر کار نیست و به راحتی می‌توان روی کاشی‌های قدیمی نیز آن‌ها را مورد استفاده قرار داد.

شش: چسبندگی فوق‌العاده بالا و انعطاف‌پذیری قابل قبول از دیگر مزایای این چسب‌ها محسوب می‌شود.

نکات مهم و قابل توجه برای استفاده از چسب کاشی و سرامیک:

میزان چسب کاشی و سرامیک، رطوبت سطح مورد نظر و متریال سطح زیر کار در اجرای کاشی‌کاری با چسب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به همین دلیل بهتر است تا نحوه استفاده از چسب به صورت کاملاً اصولی انجام شود.

اصل و سالم بودن چسب کاشی و سرامیک در میزان مقاومت و کیفیت کاشی‌کاری نقش بسیار موثری دارد. از طرفی چسب‌های بی‌کیفیت می‌توانند منجر به لق شدن و افتادن کاشی‌ها شوند.

استانداردهای چسب را بررسی کرده و با توجه به دمای محیط مناسب‌ترین چسب را خریداری کنید.

آماده سازی سطح زیر کار کاشی‌کاری نیز نقش بسیار موثری در افزایش مقاومت چسب کاشی و سرامیک دارد. بنابراین سطح زیر کار را از هرگونه آلودگی و ناهمواری تمیز کنید و سپس چسب را روی سطح مورد استفاده قرار دهید.