زیرآب اتوماتیک چیست؟

در این مقاله قراره راجب زیرآب اتوماتیک با شما سخن بگوییم :زیر آب اتوماتیک یکی از بهترین محصولاتی است که برای انواع روشویی مورد استفاده قرار می‌گیرد. زیر آب اتوماتیک روی خروجی فاضلاب روشویی نصب می‌شود. این زیرآب جایگزین خوبی برای زیرآب‌های پلاستیکی قدیمی است.

زیرآب اتوماتیک چیست؟

زیرآب اتوماتیک یک دستگاه تصفیه آب است که به صورت خودکار و بدون نیاز به دستی کردن فیلترها، آب را تصفیه می‌کند. این دستگاه‌ها معمولاً دارای سیستم‌های پیشرفته تصفیه آب مانند ممبران اسمز معکوس (RO)، فیلترهای کربن فعال و UV است که به طور مداوم آب را تصفیه و تمیز می‌کنند. این دستگاه‌ها برای استفاده در منازل، دفاتر، رستوران‌ها و سایر مکان‌ها که نیاز به آب تصفیه شده دارند، مناسب هستند.

 

به چه نکاتی هنگام خرید زیرآب اتوماتیک توجه کنیم؟

همانطور که در خرید شیرآلات بهداشتی و شیرآلات حمام توجه به نکات خاصی حائز اهمیت است، هنگام خرید زیراب اتوماتیک هم باید به نکاتی توجه کنید. برای خرید زیرآب اتومات به ارتفاع آن دقت کنید. ارتفاع زیرآب اتومات باید با توجه به ضخامت کابین و روشویی انتخاب شود. اگر ضخامت روشویی و کابین زیاد است، زیرآب‌های قدیمی خیلی کاربردی نخواهند بود.زیرآب‌اتومات را می‌توانید در بازار در رنگ‌های مختلفی مشاهده کنید. برای زیبایی بیشتر سعی کنید زیرآب اتوماتیک را همرنگ با شیرآلات بهداشتی خود انتخاب کنید. ظاهر روشویی شما با زیرآب اتوماتیک بسیار شکیل‌تر خواهد شد. زیرا کاملا روی قسمت فاضلاب را می‌پوشاند. زیرآب اتوماتیک در رنگ‌های نقره‌ای، رزگلد، طلایی، مشکی، زیتونی و... موجود است. خوشبختانه زیرآب اتوماتیک را می‌توانید برای روشویی‌های کابینت‌دار، ساده، کاسه‌های روشویی و... مورد استفاده قرار دهید. بنابراین محدودیتی در استفاده از آن‌ها نخواهید داشت.

چرا از زیرآب اتوماتیک استفاده کنیم؟

حال که متوجه شدیم زیرآب اتوماتیک چیست، اجازه دهید راجع به مزایای این محصول هم اطلاعات مهمی را بیان کنیم. با دانستن مزایای این محصول، بهتر می‌توانید راجع به خرید و استفاده از آن تصمیم بگیرید.


ارتفاع زیر آب اتوماتیک

اولین دلیلی که افراد را به استفاده از زیرآب اتوماتیک تشویق می‌کند، ارتفاع زیرآب اتوماتیک است. ارتفاع زیرآب اتوماتیک به طور تقریبی ده سانتی متر بوده و از سویی دیگر ارتفاع زیرآب پلاستیکی حدود 5 سانتی متر است. اگر فرض بگیریم ضخامت کاسه روشویی و کابین روشویی باهم 7 سانتی متر شود، می‌توان به راحتی فهمید که استفاده از زیر آب معمولی برای این شرایط مناسب نیست.

زیرآب اتوماتیک یک دستگاه تصفیه آب هوشمند و خودکار است که به کمک فناوری‌های پیشرفته، آب را به صورت اتوماتیک تصفیه و تمیز می‌کند. این دستگاه‌ها به عنوان یک راه حل مدرن برای تأمین آب تمیز و ایمن برای مصرف در منازل، دفاتر، رستوران‌ها، مدارس، بیمارستان‌ها و سایر مکان‌ها استفاده می‌شوند. در ادامه به بررسی ویژگی‌ها، عملکرد، مزایا و معایب زیرآب اتوماتیک پرداخته خواهد شد.


1. ویژگی‌های زیرآب اتوماتیک:

 الف. سیستم تصفیه:

- ممبران اسمز معکوس (RO): این سیستم تصفیه اصلی در بسیاری از دستگاه‌های زیرآب اتوماتیک استفاده می‌شود. ممبران RO با کنترل دقیق، اقدام به حذف آلودگی‌ها، املاح و مواد شیمیایی از آب می‌کند.

- فیلتر کربن فعال: این فیلتر به خوبی مواد آلی و بوهای نامطبوع آب را حذف می‌کند.

- فیلتر UV: این فیلتر با استفاده از پرتو UV، باکتری‌ها و ویروس‌های موجود در آب را نابود می‌کند.

 ب. سیستم هوشمند:

- سنسورهای هوشمند: دستگاه‌های زیرآب اتوماتیک با استفاده از سنسورهای هوشمند، به طور خودکار کارایی فیلترها را نظارت می‌کنند و نشانگر تعویض آن‌ها می‌شوند.

- پنل کنترل: دارای پنل کنترل با صفحه نمایش LCD که به کاربر این امکان را می‌دهد تا وضعیت دستگاه را مشاهده و تنظیمات لازم را انجام دهد.

- قابلیت اتصال به شبکه: برخی دستگاه‌های زیرآب اتوماتیک دارای قابلیت اتصال به شبکه هوشمند هستند که به کاربران این امکان را می‌دهد تا از راه دور وضعیت دستگاه را کنترل کنند.

 ج. طراحی و جنس:

- جسم استاندارد: بسیاری از دستگاه‌های زیرآب اتوماتیک با طراحی مناسب و استاندارد به بازار عرضه می‌شوند که منجر به جذابیت ظاهری و سادگی استفاده می‌شود.

- جنس با کیفیت: برخی دستگاه‌های زیرآب اتوماتیک از جنس‌های با کیفیت و مقاوم در برابر خوردگی و فشار استفاده می‌کنند.

2. عملکرد زیرآب اتوماتیک:


- پالایش آب: دستگاه زیرآب اتوماتیک با استفاده از سیستم‌های تصفیه پیشرفته، آب را تصفیه و پالایش می‌کند.

- حذف ناخالصی‌ها: فناوری‌های مختلف در دستگاه، ناخالصی‌های چون جوانات، باکتری‌ها، و وروس‌های موجود در آب را حذف می‌کنند.

- بالابردن کیفیت آب: با حذف نامطبوعات و ناخالصی‌ها، آب تصفیه شده تأمین کننده آب تمیز و سالم برای مصرف در منزل یا محل کار خواهد بود.

 3. مزایا و معایب زیرآب اتوماتیک:

 الف. مزایا:

- آب تمام عيار: دستگاه زیرآب اتوماتيك قادر است تمام عيار های شيميائي و باكتري های شده در آب را حذف كند.

- صرفه جويي در هزينه: استفادۀ دائمي از يك دستگاه زيرآب اتوماتيك كاربردهای گسترده تري را در خانۀ خود خواھید دید.

- حذف نامطبوعيات: فعال كردن يك دستگاه زيرآب اتوماتيك به شما كمك خواھد كرد كہ بوي نامطبوع، چسبیدگي های لولۀ لولۀ لولۀ لولۀ 

ب. معایب:

- قطع جريان برق: در صورت قطع جريان برق يك دستگاه زيرآب اتوماتيك قادر به كاركرد صحيح نخواھد بود.

- پيچيدگي هزينة: بعضي از دستگاھ هاي زيرآب اتوماتيك قيمت بالاتري نسبت به سيستم های سادة تصفية آب دارند.


 نتيجة گيري:

زيرآب اتوماتيك يك راه حل مناسب برای تأمین نيروى كافى و پالایش مناسب آب است. با توجه به نقطة قطع جريان برق و پيچيدگى هزينة، استفادة مناسبى از يك دستگاھ زيرآب اتوماتيك به شخص توصىى دادة خواھد شد.

در کنار استفاده از شیرآلات بهداشتی زیبا، استفاده از زیرآب اتوماتیک می‌تواند به زیبایی دکوراسیون شما کمک بزرگی کند. زیرآب‌های اتوماتیک در رنگ‌بندی‌های متنوعی در بازار موجود هستند. به همین دلیل می‌توانند به راحتی با شیرآلات بهداشتی و دکوراسیون داخلی شما هماهنگ شوند. نکته مهم دیگر آن است که بخش بالایی زیراب به شکلی طراحی شده که سطح پهنی داشته باشد. بدین ترتیب ظاهر زیباتری برای فضای دکوراسیون داخلی شما ایجاد می‌کند.


یکی دیگر از مزایای استفاده از زیراب اتوماتیک این است که برخلاف نمونه‌های قدیمی، از دیده شدن محتویات داخل چاه فاضلاب جلوگیری می‌کند. زیرا سطح بالایی زیرآب کاملا بسته بوده و آب از زیر آن عبور می‌کند. به همین دلیل هنگام نصب با منظره چاه فاضلاب مواجه نخواهید بود. این در حالیست که هنگام استفاده از زیرآب‌های پلاستیکی و قدیمی، چاه فاضلاب به راحتی قابل رویت است. مجموع این دلایل باعث شده تا خریداران بسیاری برای خرید این محصول متفاوت رغبت نشان دهند.

قابلیت بسته شدن راه آب

اگر نیاز به جمع شدن آب در کاسه روشویی باشد، شما می‌توانید به راحتی با فشار دادن زیرآب اتوماتیک، راه خروج آب را ببندید. این قابلیت به خصوص برای مواقعی مانند زمان مسافرت که از روشویی زیاد استفاده نمی‌شود، کاربردی است. علاوه براین، این قابلیت کمک می‌کند تا حشرات مزاحم و سایر آلودگی‌ها وارد روشویی نشده و یا از آن خارج نشوند. با این توصیف می‌توان فهمید قابلیت بسته شدن راه آب می‌تواند یکی از ویژگی‌های بسیار خوب این محصول باشد.

چگونه زیرآب‌های اتوماتیک را نظافت کنیم؟

اگر جنس زیرآب اتوماتیک شما مرغوب باشد در گذر زمان خیلی کثیف نمی‌شود و جرم نمی‌گیرد. بنابراین شما می‌توانید با یک نظافت ساده شامل آب و مواد شوینده آلودگی‌ها را رفع کنید و نیازی به جرم‌گیر و شوینده‌های قوی نخواهید داشت. از سویی دیگر اگر زیرآب اتوماتیک شما جنس مرغوبی نداشته باشد، هنگام مواجه با مواد شوینده قوی آسیب خواهد دید.

کدام جنس زیرآب اتوماتیک بهتر است؟

زیرآب اتوماتیک در بازار با متریال‌های گوناگونی ساخته می‌شود. بدیهی است که کیفیت زیرآب اتوماتیک با توجه به متریال به کار رفته متفاوت خواهد بود. برای مثال زیرآب‌های اتوماتیکی که از جنس سرب یا زینک هستند، عمر مفید خیلی بالایی ندارند. زیرا مقدار مسی به کار رفته در آلیاژ آن‌ها کمتر از حد استاندارد است. بدین ترتیب این مدل زیرآب اتوماتیک‌ها به راحتی توسط مواد اسیدی و حتی آب گرم آسیب می‌بینند. معمولا در بهترین حالت عمر این مدل محصولات تا سه سال است.

از سویی دیگر، زیرآب‌هایی که از جنس فلز برنج هستند، نسبت به سایرین عمر مفید بیشتری دارند زیرا مقدار مس به کار رفته در آن‌ها بیشتر است. بنابراین مقاومت بسیار بالایی در برابر انواع مواد شوینده و آسیب‌های محیطی دارند. البته قیمت آن‌ها نیز نسبت به سایر محصولات کمی بالاتر است. با توجه به این توضیحات توصیه می‌کنیم هم شیرآلات بهداشتی و هم زیرآب اتوماتیک خود را از جنس و برند خوبی انتخاب کنید تا نیاز به تعویض مکرر آن‌ها نداشته باشید.

زیرآب اتوماتیک چگونه وصل می‌شود؟

برای وصل کردن زیرآب اتوماتیک به روشویی نیاز به ابزار خاصی ندارید. کافیست واشرهای زیرآب را به قسمت زیر روشویی وصل کرده و یک سیفون با سایز مناسب مناسب زیرآب اتوماتیک تهیه کنید. توجه داشته باشید که بهتر است سایز پیچ‌هایی که ته زیرآب اتوماتیک قرار دارند با سایز مهره زیرآب یکسان باشند. اگر به انتهای زیرآب نگاه کنید، یک مهره بزرگ برنجی را خواهید دید، زیرآب را باید داخل سوراخ خروجی آب گذاشته و مهره مذکور را هم از پایین کاملا سفت کنید.

نتیجه میگیریم که:

زیرآب اتوماتیک یکی از محصولات بسیار کاربردی است که امروزه در بازار ایران به وفور یافت می‌شود. اما اگر این محصول را نمی‌شناسید و یا نمی‌دانید کارایی آن چیست، این مطلب را از دست ندهید. زیرا در این مطلب سعی کردیم نکات مهمی راجع به خرید و نصب زیرآب اتوماتیک بیان کنیم. با استفاده از زیرآب اتوماتیک با کیفیت و شیرآلات بهداشتی زیبا، می‌توانید یک دکوراسیون داخلی منحصر به فرد برای خانه خود خلق کنید. کافیست

 محصولات را با جنس و طرح مناسب انتخاب کرده و استفاده کنید.