در واقع آشنایی با انواع شیرآلات آشپزخانه به مصرف کننده کمک می‌کند تا بتواند دقیقاً مدلی که نیاز دارد را از بین آن‌ها پیدا و انتخاب کند. پس به عبارتی هیچ یک از آشپزخانه‌ها بدون سینک نیستند و هر سینک ظرفشویی نیازمند یک شیر مناسب و باکیفیت است. شیرهای با‌کیفیت شامل ویژگی‌هایی مثل نوع متناسب با نیاز مصرف کننده، قیمت به صرفه، ماندگاری بالا، جنس بدنه مرغوب و غیره هستند. پس در ادامه این مطلب به معرفی و بررسی انواع شیرآلات آشپزخانه خواهیم پرداخت که یکی از مهمترین معیارها در یافتن محصول مطلوب و خرید شیرآلات است.

انواع شیرآلات آشپزخانه

شیرآلات اهرمی ساده

رایج‌ترین و پرفروش‌ترین شیرآلات در هر زمینه مثل شیر روشویی، شیر توالت، شیر حمام و شیر ظرفشویی مدل‌های اهرمی ساده هستند. این محصولات تک دستگیره‌ای را می‌توان در آشپزخانه‌های کوچک و بزرگی مشاهده کرد. در واقع اکثر ما از آن‌ها استفاده کرده‌ایم یا حتی همچنان در اماکن مختلف استفاده می‌کنیم.

تولید شیرآلات اهرمی ساده در مقایسه با شیرآلات کلاسیک یا دو دستگیره ای قدیمی یک پیشرفت بزرگ برای آسان کردن انجام امور آشپزخانه بود. به عبارتی دیگر در زمانی استفاده از این محصولات بهترین گزینه ممکن بود اما در حال حاضر تنوع مدل‌های شیر ظرفشویی به میزان زیادی افزایش یافته است. البته در اکثر نمونه‌ها نوع عملکرد همان یک اهرم یا تک دستگیره‌ای است اما امکانات بیشتر و بهتری به آن اضافه شده‌اند که باعث سهولت کاربر می‌شود.

شیرآلات ظرفشویی اهرمی ساده با عنوان شیرآلات کارتریجی هم شناخته می‌شوند. در صورت خراب شدن اکثر این مدل‌ها مثل کاهش فشار آب و هرز شدن اهرم، تنها یک تعویض کارتریج برای تعمیر کافی خواهد بود. در ضمن از آنجایی که همچنان به عنوان پرمصرف‌ترین نوع شیرهای آشپزخانه به حساب می‌آیند، تولیدات گسترده آن‌ها دارای تنوع چشمگیری در طرح، مدل و رنگ است. با این وجود مصرف کنندگان به سادگی می‌توانند مدل دلخواه را پیدا کنند.

شیرآلات ظرفشویی شلنگ دار (شاوری)

یکی از بهترین انواع شیرآلات آشپزخانه، شیر ظرفشویی شلنگ دار یا شاوری است. این محصولات به مصرف کننده کمک می‌کنند تا بدون دردسرهایی مثل خیس شدن بتوانند برای پر کردن قابلمه و کتری، شستشوی ظروف، شستن میوه، سینک و موارد این چنینی راحتی بسیاری را تجربه کنند.

در درون این شیرهای بهداشتی یک شلنگ متصل به آبریز قرار گرفته است که با کشیدن خارج می‌شود. این شلنگ حدود ۶۰ الی ۹۰ سانتی‌متر طول دارد و از یک علمک چرخان ۳۶۰ درجه برخوردار شده است. در نتیجه امکان شستن کامل سینک وجود خواهد داشت و نظافت محیط افزایش می‌یابد. امروزه برندهای معتبر بسیاری به تولید شیر شاوری یا شیر شلنگ دار پرداخته‌اند و به‌کارگیری آن‌ها در آشپزخانه‌های گوناگون در حال افزایش است.

در اکثر مدل‌ها آبریز این شیرآلات دارای قابلیت تنظیم نوع پاشش آب است و از این رو می‌توان به دلخواه و با سهولت بسیار از آن‌ها استفاده کرد. همچنین شیرآلات شلنگ دار برای استفاده و نصب بر انواع سینک ظرفشویی بزرگ و کوچک مناسب هستند.

شیرآلات ظرفشویی فنری

علم بلند و حالت ارتجاعی یا فنری، مهمترین ویژگی‌های شیرآلات ظرفشویی فنری محسوب می‌شوند. در واقع ساختار ظاهری این محصولات مشابه یک فنر است که در درون آن شلنگ بسیار ظریف و ریز بافتی تعبیه شده است. اگرچه از لحاظ عملکرد به میزان کمی مشابه شیرآلات شاوری هستند اما به یاد داشته باشید که مدل‌های فنری از قابلیت علمک با چرخش ۳۶۰ درجه برخوردار نیستند.

اکثر مدل‌های استاندارد این شیرآلات دارای ارتفاع بلندی هستند و با استفاده از قابلیت فنری یا شلنگ آن‌ها امکان شستن اطراف سینک و پر کردن آسان قابلمه وجود دارد. همچنین دارای امکان تنظیم نوع پاشش آب هستند که با استفاده از یک دکمه ساده می‌توان آن را تنظیم کرد. در نتیجه شیر ظرفشویی فنری می‌تواند برای کسانی که به مدل‌های شاوری علاقه‌ای ندارند، انتخاب مناسب‌تری باشد.

شیرآلات ظرفشویی دومنظوره

شیرآلات ظرفشویی دومنظوره یکی دیگر از بهترین مدل‌های شیر ظرفشویی هستند که از جوانب مختلفی به بسیاری از مصرف کنندگان سود یا منفعت رسانده‌اند. این محصولات که با عنوان شیرآلات تصفیه دار هم شناخته می‌شوند، دارای دو آبریز یا خروجی آب جداگانه و هر یک دارای یک اهرم مخصوص هستند. از یکی از خروجی‌ها آب شهری و از خروجی دیگر آب تصفیه خارج می‌شود که این عمل با استفاده از اهرم مرتبط انجام می‌شود.

در واقع با خرید و به‌کارگیری شیرآلات ظرفشویی دومنظوره با یک تیر دو نشان خواهید زد. در این صورت نیازی به خرید و نصب جداگانه دستگاه تصفیه آب نخواهد بود. همچنین برای مناطقی که به آب آشامیدنی دسترسی آسان ندارند یا آب شهری آن‌ها دارای املاح معدنی بسیار است، بهترین گزینه خواهند بود. در نتیجه با استفاده از آن‌ها نسبت به کیفیت و پاکیزگی آب آشامیدنی خانواده خود اطمینان خاطر خواهید داشت.

شیرآلات ظرفشویی دیواری

به طور کلی شیرآلات ظرفشویی دیواری بر اساس نوع نصب با سایر مدل‌ها تفاوت پیدا می‌کنند. این مدل شیرهای بهداشتی برخلاف سایر محصولات به دیوار بالای سینک اتصال می‌یابند و برای استفاده در بعضی از آشپزخانه‌ها یا روی برخی از سینک‌ها مفید واقع می‌شوند. برای مثال بر روی بسیاری از نمونه‌های سینک گرانیتی امکان نصب مستقیم شیر ظرفشویی وجود ندارد و با اتصال شیر به دیوار مشکل برطرف خواهد شد.

همچنین شیرآلات ظرفشویی دیواری در انواع مختلف تک دستگیره، دو دستگیره و مدرن یا سنتی طراحی می‌شوند تا هر شخص با سلیقه متفاوت بتواند نیاز خود را برطرف کند.

شیرآلات ظرفشویی با دستگیره جداگانه

اگر از افرادی هستید که به زیبایی ظاهری خانه و آشپزخانه اهمیت می‌دهید و همچنین دارای طبع و سلیقه منحصر به فردی می‌باشید، شیرآلات ظرفشویی با دستگیره جداگانه می‌توانند مدل مورد نیاز شما باشند. در شیرآلات کی دبلیو سی نمونه هایی از این نوع شیر را می‌توانید مشاهده نمایید. عملکرد این محصولات مشابه سایر شیرهای آشپزخانه است اما از لحاظ طراحی ظاهری نسبت به سایر مدل‌ها متمایز هستند. در واقع برخلاف اکثر نمونه‌های رایج در هر مکانی، اهرم این شیرها به بدنه متصل نیست و به صورت جداگانه در کنار بدنه نصب می‌شود.

شیرآلات ظرفشویی با دستگیره جداگانه حتی در مدل‌های شلنگ دار تولید شده‌اند تا کسانی که به عملکرد مفید و زیبایی ظاهری اهمیت می‌دهند، امکان خرید کالای دلخواه را داشته باشند. این نوع شیر ظرفشویی نمای لوکسی ایجاد می‌کند که باعث به وجود آمدن جلوه‌ای تازه و خاص در آشپزخانه خواهد شد. شیر ظرفشویی اینوکس KWC و علاالدین یکی از بهترین محصولات این حوزه است.

شیرآلات ظرفشویی کلاسیک (پیچی)

می‌‌توان گفت همه ما با شیرآلات ظرفشویی کلاسیک یا پیچی آشنا هستیم. این محصولات همان شیرهای قدیمی هستند که دارای دو دستگیره یا اهرم پیچی برای باز کردن آب می‌باشند. یک اهرم مخصوص آب گرم و دیگری مخصوص باز کردن آب سرد است.

شیرآلات کلاسیک برای استفاده در حمام، آشپزخانه و توالت کاربرد داشته‌اند اما امروزه علاوه بر کاهش استفاده از آن‌ها، تولیدات مربوطه هم کاهش یافته‌اند. به عبارتی معایب بسیار و مزایای کم باعث کاهش یافتن مصرف کنندگان آن‌ها شده است.

از آنجایی که دو دستگیره جداگانه برای هر دمای آب در نظر گرفته شده است، تنظیم دمای مورد نیاز کمی سخت است و حتی پس از مدتی به دلیل فشار زیاد روی این شیرآلات پیچی، اهرم‌های آن هرز می‌شوند. در ضمن گاهی به دلیل مشکلات تنظیم آب و چکه کردن باعث هدر رفتن آب می‌شوند. در نتیجه افراد زیادی از آن‌ها استفاده نمی‌کنند مگر کسانی که به شیرآلات پیچی عادت دارند. اگر به دنبال شیرآلات ظرفشویی کلاسیک هستید، می‌توانید محصول موردنظر خود را از میان شیرآلات قهرمان بیابید.

شیرآلات ظرفشویی قابلمه پرکن

به عنوان یکی از محصولات جدید و مدرنی که دارای ظاهری نسبتاً متفاوت با شیرآلات ساده است، می‌توان شیرآلات ظرفشویی قابلمه پرکن را نام برد که کاربرد بسیاری دارند. این شیرآلات با عنوان شیر رو گازی هم شناخته می‌شوند و در واقع در بالای اجاق گاز قرار می‌گیرند تا به کارهایی مثل پر کردن قابلمه، دیگ و کتری سهولت ببخشند.