راهنمای انتخاب دمای فر

انتخاب دمای مناسب برای فر

آیا می‌توان دو نوع غذا را هم‌زمان در فر پخت؟ آیا با وجود اینکه یکی ۱۷۰ و دیگری ۲۰۰ درجه سانتیگراد است، می توانم آنها را باهم در فر بپزم؟ جواب این است که بله حتما می‌توانید آنها را با هم در فر بپزید. بهتر است دما را روی ۱۷۰ درجه سانتیگراد تنظیم کنید، غذایی که باید در دمای ۱۷۰ پخته می‌شود در مدت زمان تعیین شده پخته می‌شود ولی غذایی که باید در دمای ۱۷۰ پخته می‌شد دیرتر آماده خواهد شد.

فر توکار داتیس ،فر توکار التون،اجاق تو کار داتیس،اجاق تو کار التون تنها محصولاتی هستند که توانایی های کامل رو دارن

طرز پخت دو نوع غذا با دماهای مختلف

اگر وقت کمی برای پختن دو نوع غذا داشته باشید که دماهای پخت آنها یک ناشد می‌توانید دمای فر را رو مقدار کمتر تنظیم کنید. در این حالت غذای با دمای بیشتر دیرتر پخته خواهد شد. همچنین می‌توانید غذا با دمای بیشتر را در قفسه‌ی بالایی که به المنت حرارتی نزدیک‌تر هست قرار دهید.

راهنمای انتخاب درجه حرارت اجاق گاز – متداول‌ترین دما

  • ۱۰۰C – پخت و پز فوق العاده آهسته برای گوشت و غیره مشابه آرام پز.
  • ۱۵۰C – کباب کردن آهسته
  • ۱۸۰C – برای پخت شیرینی، کلوچه، کیک و غیره. بو دادن آجیل.
  • ۲۰۰C – برای پخت و پز هر چیز دیگری. سبزیجات، میوه، پخت و پز غذاهای پخته شده و گرم کردن مجدد غذا.
  • ۲۵۰C – برای سوخاری کردن. برای پیتزا، ماهی کباب فوری و مواقعی که خیلی دیر شام می‌خورم.

راهنمای دمای نهایی فر داتیس و فر التون وفر بوش

۱- چیزهایی که در دمای بالاتر به سرعت طبخ می‌شود.

البته شما قبلاً این را می‌دانستید. بنابراین اگر نیاز دارید / می خواهید چیزی را در یک فر داغ‌تر بپزید، انتظار دارید که زمان کمتری طول بکشد و زودتر بررسی کنید.

برای قطعات بزرگ‌تر گوشت یا مواد پخته مانند کیک پنیر مشکل بروز می‌کند. اگر درجه حرارت بیش از حد بالا باشد، لبه‌ها قبل از پخته شدن قسمت وسط شروع به سوختن می‌کنند.

ظاهر خوبی ندارد. بنابراین، من دمای فر را متناسب با کیک پنیر انتخاب می‌کنم و اجازه می‌دهم که فقط پختن کالباس‌ها طولانی‌تر شوند.

۲- بیشتر غذاهای خوش طعم با درجه حرارت منعطف هستند.

پخت و پز سوسیس در ۱۷۰ درجه به جای ۲۰۰ درجه سانتیگراد بغیر از زمان تفاوت دیگری نخواهد داشت.

۳- بیشتر غذاهای پخته شیرین آنقدر انعطاف پذیر نیستند.

دو دلیل برای این. اولین چیزی که در بالا به آن اشاره کردم، پخت و پز غیر هم یکنواخت (لبه‌های سوخته) است. دوم این که، مواد پخته تمایل دارند بازه زمان کوچکتری بین زمان ایده‌آل و قبل یا بعد از پخت را داشته باشند.

۴- استفاده از دماهای مختلف برای دستور غذا مطلوب است.

فقط انتظار داشته باشید که زمان متفاوت باشد.

۵- به طور کلی فن‌های داخل فر کمک می‌کنند غذا سریعتر پخته شوند.

به همین دلیل بیشتر دستور پخت‌ها به شما می‌گویند دمای تعیین شده را تا ۲۰ درجه با فن فرها کاهش دهید. این تئوری بر این اساس است که فن هوای موجود در فر را برای توزیع مجدد هوای گرم که بالا می رود توزیع می‌کند، بنابراین شما حتی بیشتر آشپزی می کنید. یک فن قطعاً به شما کمک می‌کند، بنابراین همیشه از فن استفاده کنید اما حتی با وجود فن فرها مشکل پخت غیریکنواخت را دارند.

۶- بعضی از فرها سریع و بعضی دیگر کند هستند.

توجه داشته باشید که فرها با هم یکسان نیستند و در دماهای مشابه مثل هم عمل نمی‌کنند. پس اگر فرتان را عوض کرده‌اید نباید انتظار داشته باشید که مثل فر قبلی کار کند.

۷- هنگام پخت از قفسه میانی استفاده کنید.

اگر از قفسه‌ی میانی استفاده کنید، گردش هوا خوبی در اطراف غذاهای وجود خواهد داشت و غذا بهتر و یکنواخت‌تر پخته خواهد شد.

۸- دماسنج غذای فر اغلب درست کار نمی‌کنند.

ما چندین مورد مختلف را امتحان کرده‌ایم و در کل همیشه دقیق و درست کار نمی‌کنند و مشکل ایجاد می‌کنند. ممکن است از غذا بیافتند و دست و پاگیر هستند.  بهتر است فقط از تنظیمات فر استفاده کنید. هدف تهیه غذای مناسب (و خوشمزه!) است. اینکه در دستور پخته نوشته شده که دما باید ۱۸۰ درجه باشد، لازم نیست غذا دقیقا روی آن باشد تا بهترین نتیجه را به دست آورید. ولی اگر فر شما، ترموستات یا نشانگر دما ندارد، می‌توانید از دماسنج مخصوص غذا کمک بگیرید.