امروزه بسیاری از تجهیزات آشپزخانه مدل های زیادی دارند. به همین دلیل شما برای خرید انواع هودآشپزخانه می توانید مدل های گوناگونی از این وسیله را مشاهده کنید. مدل های شومینه ای و مورب این وسیله را می توانید از نظر مزیت ها و معایبی که دارند مورد بررسی قرار دهید و سپس یکی از آنها را برای آشپزخانه خود خریداری نمایید. توجه داشته باشید که زمان بررسی ویژگی ها و مشخصات انواع تجهیزات آشپزخانه باید در مورد کارایی و آنها اطلاعات بیشتری به دست بیاورید. در ادامه توضیحات بیشتری را که مربوط به مدل های شومینه ای و مورب این وسیله آشپزخانه می باشد توضیح می دهیم تا آشنایی کافی در مورد این وسیله پیدا کنید.

تفاوت های مدل شومینه ای و مورب

هود شومینه ‌ای به عنوان یکی از بهترین مدل های این وسیله است که شما در بیشتر خانه ها آن را مشاهده کرده اید. نمای این وسیله آشپزخانه شبیه حرف انگلیسی تی می باشد. سطح آن پایین است و به صورت موازی در قسمت بالای اجاق گاز قرار می گیرد. این نمونه وسیله آشپزخانه را به طور معمول به سقف وصل می کنند. هود آشپزخانه مورب به عنوان یکی از مدل های مدرن و جدید این وسیله آشپزخانه شناخته می‌ شود. برخلاف مدل های شومینه ای که با صفحه گاز موازی هستند مدل های مورب را با زاویه ۴۵ درجه طراحی می کنند. به طور معمول فیلتر مدل های مورب قابل مشاهده نخواهد بود. زمان استفاده از این مدل ها می توانید درب آن را باز کنید تا دود را جذب نماید. این نمونه از وسیله آشپزخانه را به عنوان مدل های شیبدار معرفی می نمایند.

بین هود شومینه ای و مورب کدام را بخریم ؟

این مسئله که شما چه نوع هود آشپزخانه ای را برای آشپزخانه خود خریداری کنید بستگی به سلیقه و نیازهایتان دارد. البته باید طراحی دکوراسیون آشپزخانه خود را زمان خرید این وسیله در نظر بگیرید. انواع این وسیله آشپزخانه که قدرت بالایی دارند مکش شان بی نظیر است. این مسئله فرقی ندارد که مدل مورب یا شومینه ای را خریداری می کنید بلکه باید به قدرت موتور آنها توجه نمایید. تفاوت هایی که در مورد ساختار مدل های هود مورب و شومینه ای وجود دارد موجب ویژگی های خاص آنها می گردد. ویژگی ها و مزیت های هر یک از مدل های مورب و شومینه ای را در ادامه معرفی می‌ کنیم.

مزیت های مدل شومینه ای

 هودهای شومینه ای به گونه ای طراحی می شوند که به طور کامل موازی با سطح گاز هستند. در واقع تمامی صفحه گاز با استفاده از این وسیله پوشش داده می‌ شود. مکش بو و دود در مدل های شومینه ای به بهترین نحو ممکن انجام می گردد. نمونه مدل های شومینه ای به طور معمول هزینه خریداری شان نسبت به مدل های جدید پایین تر است. در واقع اگر شما می خواهید هزینه کمتری برای خرید این وسیله پرداخت کنید پیشنهاد می دهیم که مدل های شومینه ای را انتخاب نمایید. تنوع بالایی که در جنس و رنگ این وسیله وجود دارد زیاد است. به همین دلیل شما می توانید مدل های شومینه ای را در رنگ بندی ها و جنس های متفاوت خریداری کنید. شما قادر خواهید بود که مدل های شومینه ای را با سبک دکوراسیون کلاسیک به راحتی هماهنگ نمایید.

هود

در واقع بیشتر افرادی که دکوراسیون آشپزخانه شان کلاسیک است مدل های شومینه ای را انتخاب می کنند. فیلتر هود شومینه ای به دلیل نزدیکی با حرارت صفحه گاز امکان دارد که بعد از مدتی کارایی خود را از دست بدهد.  به همین دلیل باید در بازه زمانی مشخص شده برای تعویض فیلتر اقدامات لازم را انجام دهید. فیلترهای شومینه ‌ای در معرض دید هستند، به همین دلیل زود کثیف می شوند و شما باید برای تمیز بودن آشپزخانه خود آنها را سریع تعویض نمایید. اگر قدتان بلند باشد امکان دارد زمان آشپزی سرتان به این مدل از وسیله آشپزخانه برخورد نماید. به همین دلیل باید اندازه این وسیله آشپزخانه را بررسی کنید و سپس آن را در بهترین موقعیت نصب نمایید.

مزیت های هود مورب

اگر قصد خرید هود مورب را دارید باید مزیت های آن را به خوبی بشناسید. یکی از مهمترین مزیت های این مدل، مدرن و شیک بودن آن است. شما برای اینکه طراحی دکوراسیون آشپزخانه خود را مدرن و زیبا نمایید می توانید مدل های مورب را انتخاب کنید. فیلتر مدل های مورب در معرض حرارت قرار نمی گیرد. به همین دلیل کمتر تغییر شکل می دهد. در این نمونه از وسیله آشپزخانه به طور معمول از امکانات خاصی مانند سوپرسایلنت استفاده خواهد شد. موتور های سوپر سایلنت به گونه ‌ای هستند که صدای کمتری تولید می‌ کنند. تنوع در رنگ و طرح این وسیله آشپزخانه بسیار بالا می باشد. بر همین اساس طبق سلیقه شخصی تان می توانید یکی از مدل های زیبای این وسیله را خریداری کنید. 

قیمت هود مورب به طور معمول نسبت به مدل های شومینه ای بالاتر است. اگر شما می خواهید بهترین هود را با صدای کم خریداری کنید می توانید نمونه مورب را انتخاب کنید. بدنه مدل های مورب زودتر کثیف خواهد شد. به همین دلیل به مراقبت بیشتری نیاز دارند. اگر پنل مدل های مورب در قسمت بالا قرار بگیرد دسترسی به آن تا حدودی دشوار می باشد. البته به طور معمول مدل های مورب را با کنترل طراحی می کنند تا شما به راحتی بتوانید از آنها استفاده نمایید.

هود

نکاتی در مورد خرید مدل های شومینه ای و مورب

برای خرید انواع هود آشپزخانه شومینه ای و مورب باید به خوبی برخی از نکات را بدانید. اکنون که در مورد ویژگی های مدل های شومینه ای و مورب اطلاعات بیشتری به دست آوردید باید برخی از نکات ضروری را جهت خریداری این وسیله آشپزخانه بررسی کنید. بررسی اندازه هود که مناسب با اجاق گاز باشد به عنوان یکی از مهم ‌ترین نکات شناخته می شود که اهمیت زیادی دارد. به ویژگی های مدل شومینه ای و مورب باید دقت داشته باشید. به عنوان مثال اگر خانواده تان پر جمعیت است باید مدل های مورب که قدرت موتور بیشتری دارند را انتخاب کنید.

 اگر به صدای هود حساسیت زیادی دارید بهتر است که دسیبل موتور انواع این وسیله آشپزخانه را مورد بررسی قرار دهید. یکی از مهمترین نکاتی که زمان خرید هود آشپزخانه اهمیت دارد این است که از بین برندهای معتبر این وسیله را خریداری کنید. این مسئله که خدمات پس از فروش را دریافت نمایید بسیار مهم است. به مصرف انرژی و همچنین گرید این وسیله توجه داشته باشید. تناسب رنگ و مدل شومینه ای و مورب با سبک آشپزخانه یکی از دیگر از مواردی به شمار می ‌رود که زمان خرید این وسیله باید به آن توجه نمایید.