13 ایده برای بهینه سازی فضای آشپزخانه

سهم آشپزخانه این روزها در خانه ها بسیار کوچکتر از قدیم شده است.قبلا آشپزخانه ها یک اتاق بزرگ با تهویه ها و پنجره های کاملا مناسب فضای بزرگ و جادار با نور مناسب بود اما امروزه آشپزخانه های کوچک، کم نور، معمولا بدون تهویه و حتی گاهی بدون پنجره جای خود را در خانه ها باز کردند.

در این مقاله قصد داریم به شما بگوییم هنوز هم میتوان با وجود خانه های کوچک و آشپزخانه های نامناسب بستری را فراهم کرد تا شما بتوانید آشپزخانه را هم مانند گذشته به فضایی زیبا و دلنشین تبدیل کنید.


1- از آینه استفاده کنید…

باور کنید معجزه میکند. استفاده از آینه ها از قدیم برای ایجاد توهم نور و فضاسازی بیشتر در کلیه اتاق ها توصیه شده. اگر تاکنون از آینه ها در آشپزخانه خود استفاده نکردید الان زمان آن رسیده که این کار را امتحان کنید.


آیینه در آشپزخانه - ایرانیک کالا 

2 – از لامپ های بلند استفاده کنید…

لامپ در آشپزخانه - ایرانیک کالا 

از لوسترهایی که ارتفاع آنها کم است استفاده نکنید. درآشپزخانه های کوچکتر نیاز است لوستر را در کنار خود ببینید پس اگر لوستر شما کم ارتفاع است در یکی از نقاط آشپزخانه خود از لوستری با ارتفاع زیادتر استفاده کنید.این کار در عملکرد شما حین پخت و پز تاثیر به سزایی دارد.


3- از لامپ های 80 وات یا بیشتر استفاده کنید…

کارشناسان امروزه لامپ های زیر 80 وات را برای آشپزخانه ها رد کردند. اگر لامپ آشپزخانه شما زیر 80 وات است آنرا به 80 یا 100 وات تغییر دهید.


این کار به روشن سازی آشپزخانه شما کمک شایانی میکند و از تاریک شدن فضای آشپزخانه شما جلوگیری میکند. آشپزخانه روشن، طبخ غذا را برای شما تبدیل به بهترین سرگرمی می کند.


4- از روشنایی و لایتینگ های زیر کابینتی استفاده کنید…

زیر کابینت های دیواری خود از مهتابی های کوچک یا نوارهای LED استفاده کنید.


میخواهید سیب زمینی خرد کنید آنرا روشن کنید.نیمه شب برای خوردن آب از خواب بیدار میشوید آنرا روشن کنید.یا حتی هنگامیکه برای تزیین غذا برای مهمانی خود دست به کار میشوید چراغ ها را روشن کنید.


روشنایی زیر کابینت

5- از ترکیب های رنگی مختلفی استفاده کنید

رنگ ها همه انرژی و جان تازه ای به شما میبخشند. استفاده از آنها در آشپزخانه شما را برای پخت و پز ترغیب میکند. استفاده از یک ترکیب رنگی خوب برای روحیه هر فردی توصیه شده است.


میتوانید از قابلمه های رنگی، لیوان های رنگی، قاشق و چاقوهایی با ترکیب رنگی زیبا استفاده کنید. حتی میتوانید از کاشی هایی با ترکیب رنگی زیبا برای آشپزخانه خود یا فضای بالای گاز خود را تزیین کنید.


این ترکیب بندی حتی می تواند در کالاهای اساسی نیز رخ دهد، برای مثال می توانید از یخچال ها، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی ، فر توکار و … از رنگ بندی های متنوع استفاده کنید.


آشپزخانه های رنگی خانه ها

آشپزخانه های رنگی خانه ها

آشپزخانه های رنگی خانه ها

7- یک فضا را در آشپزخانه به خودتان اختصاص دهید…

عموما آشپزخانه را برای خانم های خانه دار می دانند. با این وجود نمیتوانید مانع از تردد افراد خانه به آشپزخانه شوید. با این حال یک خانم نیاز به این دارد که بخشی از آشپزخانه را به خود اختصاص دهد.


میتوانید یک قفسه درآشپزخانه قرار دهید و در آن کتاب بگذارید تا حین آشپزی در آشپزخانه کتاب بخوانید یا یک عکس را بالای شیر سینک ظرفشویی قرار دهید تا حین ظرف شستن از دیدن آن لذت ببرید یا عکس های خانوادگی که دوست دارید را روی یخچال با مگنت بچسبانید.


با این روش هر بار که در یخچال را باز میکنید لبخندی بر لبان شما نقش میبندد که ناشی از تصویر زیبای خانواده شماست.


کتابخانه در آشپزخانه ها

7- از اشیایی که نور را منعکس میکند در آشپزخانه ها استفاده کنید.

از یک جسم فلزی که نور را منعکس میکند استفاده کنید هیچگاه قدرت نور را دست کم نگیرید میتوانید یخچال خود را از نوع استیل بردارید یا اجاق گاز رومیزی خود را از نوع استیل انتخاب کنید. به منظور این کار میتوانید از گاز رومیزی استیل اخوان بهره مند شوید، یا یک فر توکار اخوان با نمایی استیل می تواند گزینه ای خوبی برایتان باشد


گاز رومیزی استیل اخوان

8- کابینت های خود را از رنگ سفید انتخاب کنید.

بیایید واقع بین باشیم این روزها همه افرادی که کابینت های خود را به روز میکنند همه و همه رنگ سفید را انتخاب میکنند شاید دلیل این انتخاب روشن کردن فضای آشپزخانه های کوچک است.میتوانید کابینت های خود را به رنگ سفید تغییر دهید.

برایتان هزینه زیادی را می تراشد؟ نگران نباشید راه حل اینجاست.


از برچسب های رنگ روشن استفاده کنید. باور کنید اگر تمیز برچسب ها را بچسبانید کسی متوجه این موضوع نمیشود.برای جذابیت بیشتر میتوانید تضاد رنگی ایجاد کنید برای مثال اگر کابینت های شما به رنگ سفید هستند به منظور ترکیب رنگی جذاب میتوانید گاز رومیزی خود را از مدل های شیشه ای و مشکی انتخاب کنید.به منظور مشاهده یا انتخاب گاز صفحه ای شیشه ای اخوان مدل ها را اینجا مشاهده کنید


کابینت های سفید در آشپزخانه ها

9- این را بدانید که هیچ چیز جای نور طبیعی را نمیگیرد.

نور در آشپزخانه - خانه اخوان

اگر حتی یک پنجره کوچک به بیرون دارید به هیچ وجه آن را نپوشانید یا اگر کمی بزرگ است با پرده های رنگ روشن آن را بپوشانید.


بگذارید نور طبیعی هر چند کم به آشپزخانه شما ورود کند.با این کار انگیزه شما برای در آشپزخانه ماندن بیشتر میشود


10- از هالوژن های سقفی و نورهای مخفی استفاده کنید.


شاید هالوژن ها نور زیادی را برای شما فراهم نکن، اما ما در اینجا صرفا بهتر کردن فضای آشپزخانه جهت پخت و پز خانم های خانه را مد نظر داریم. هالوژن ها منظره ی زیبا و نور رمانتیکی را به آشپزخانه تزریق میکند.


نورهای مخفی نیز جلوه جذابی را در آشپزخانه ها ایجاد می کند و در زمانی که شما از لامپ های اصلی استفاده نمی کنید با روشن نگه داشتن آنها یک فضای خارق العاده را بوجود خواهید آورد


هالوژن سقفی در آشپزخانه

11- آشپزخانه را زیاد شلوغ نکنید.

اگر آشپزخانه شما فضای کافی برای میز ناهارخوری را ندارد اصرار به خرید آن نکنید. میتوانید به دو صندلی هم اکتفا کنید و صبحانه را روی اپن آشپزخانه صرف کنید. شلوغ بودن اطرافتان موحب کلافه تر شدن شما میشود.


اگر فضای شما در آشپزخانه کوچک است از پنل های سقفی لوازم پخت و پز بپرهیزید.حتی از لوسترهای شلوغ و بزرگ استفاده نکنید.این باعث خفگی شما میگردد.


آشپزخانه را شلوغ نکنیم

12- گلدان ها را فراموش نکنید

هرچقدر هم که آشپزخانه شما کوچک باشد برای یک گلدان فضا موجود هست. قدرت و انرژی این جانداران کوچک را دست کم نگیرید وجود یک گلدان هر چند کوچک هم در آشپزخانه به هر رنگی که باشد به شرط طبیعی بودن روحیه شما را عوض میکند. آب دادن به آن را فراموش نکنید با آنها حرف بزنید و شاهد رشدش باشید. دروغ نیست اگر بگوییم به بهانه همان گلدان دوست دارید به آشپزخانه سر بزنید.


گلدان در آشپزخانه فراموش نشود

13- در کف آشپزخانه از فرش های زیبا استفاده کنید

درست است برخی از افراد از انتخاب فرش برای آشپزخانه اجتناب میکنند، اما این مسئله را حتما در نظر بگیرید، آشپزخانه ای که کف آن با فرش پوشیده شده است ضمن ایمن بودن و حفظ شما از سر خوردن ناگهانی هنگامی که سرامیک های آشپزخانه در اثر ریختن آب خیس و سر شده باشند میتوانند برای استراحت شما بسیار مناسب باشند.


در انتخاب رنگ، طرح و نقش آن بسیار دقت کنید رنگهای بسیار روشن و طرح های خلوت مناسب فضای آشپزخانه نیستند.اگر علاقه ای به فرش کردن کل فضای آشپزخانه ندارید میتوانید تنها یک محدوده کوچک را برای اینکار انتخاب کنید.


فرش در کف آشپزخانه

موارد ذکر شده در این مطلب راهکارهایی برای تغییر فضا و زیباسازی آشپزخانه ها می باشد.قطعا این موارد برای همه آشپزخانه صدق نمی کند اما می تواند ایده های جانبی دیگری را در اختیار شما قرار دهد.


ما امید داریم که شما بعد از خواندن این مقاله ایده های خود را از قسمت دیدگاه ها مطرح نمایید و به جامع شدن این مقاله کمک کنید.

همچنین این باعث خرسندی است که در مور

نهد سوالات، عناوین، نظرهای درخواستی شما مقالات کاملی را جمع آوری و در اختیار شما قرار دهیم