چگونه سینک گرانیتی مشکی را تمیز کنیم- بررسی ترفندهای جادویی

سهولت نظافت برای هر ابزاری در آشپزخانه، به خصوص سینک ظرفشویی گرانیتی، مورد توجه بانوان است. اگر سینک گرانیتی مشکی خریداری کرده‌اید حتما با این سوال روبرو هستید که چگونه سینک گرانیتی مشکی را تمیز کنیم؟

کسانی که سینک‌های استاندارد ساخته شده از فولاد ضد زنگ یا استیل می‌خرند، در تمیز کردن و مراقبت از آنها مشکل خاصی ندارند. اما انواع خاصی از سینک‌ها مانند سینک‌های گرانیتی مشکی، نیاز به مراقبت بیشتری دارند تا ناآگاهانه و تصادفی به سینک هنگام تمیز کردن آسیبی وارد نشود.

اغلب بانوان می‌پرسند سینک گرانیتی رو با چی تمیز کنیم؟برخی از مواد تمیز کننده که برای تمیز کردن سینک چُدنی، لعابی یا استیل ضد زنگ کاملاً مناسب هستند، می‌توانند ظاهر سینک گرانیتی مشکی شما را خراب کنند.

اما این بدان معنا نیست که تمیز نگه داشتن ظاهر سینک مشکی مانند روز اولی که آن را خریدید، کار دشواری است. اگر پنج مرحله‌ای را که در این مقاله ارائه کرده‌ایم دنبال کنید، این کار برایتان بسیار آسان و بی‌دردسر خواهید بود. 

همچنین در مورد اقداماتی که هنگام تمیز کردن سینک باید از آن اجتناب کنید، در این مقاله صحبت خواهیم کرد تا از روی ناآگاهی به سینک خود آسیب نرسانید.

هنگام تمیز کردن سینک ظرفشویی گرانیتی مشکی از چه شوینده‌هایی نباید استفاده کرد؟

تميز كردن سينك ظرفشويي گرانیتیمشکی بسیار ساده است. در صورت استفاده از شوینده‌‌های پاک کننده نامناسب، سینک‌های گرانیتی مشکی به راحتی آسیب می‌بینند، شوینده‌هایی که ما حتماً راجع به آنها صحبت خواهیم کرد تا از روی ناآگاهی از اسکرابر یا پاک کننده اشتباه استفاده نکنید و باعث آسیب زدن دائمی به سینک خود نشوید. 

شوینده‌های مضر برای شستن سینک ظرفشویی گرانیتی

  • پاک کننده‌های خشن

اگر بپرسید چگونه سینک گرانیتی مشکی را تمیز کنیم؟باید بگوییم نباید از مواد شوینده قوی و اسیدی (مانند جرم گیر، به استثنای وایتکس) استفاده نمایید.

پاک کننده‌های حاوی مواد شیمیایی می‌توانند سطح براق سینک شما را از بین ببرند و آن را بدون محافظ و کدر به نظر برسانند. یکی از بهترین روش‌های تمیز کردن سینک گرانیتی این است که از یک اسفنج و صابون مایع یا محلول جوش شیرین و یا سرکه، جهت تمیز کردن سینک گرانیتی مشکی استفاده نمایید. یک دستمال نرم را به جوش شیرین و آب آغشته کرده و به تمام قسمت‎های سینک بمالید.

بعد از 15 دقیقه با دستمال نرم دیگری همه قسمت‌های سینک را پاک کرده و با آب تقریباً گرم آبکشی کنید و آن را با دستمال دیگری کاملاً خشک کنید، این کار لکه‌های رنگی را نیز از بین می‌برد.

  • پاک کننده‌های رسوب آهک

چنانچه برای شما هم سوال شده است که چگونه سینک گرانیتی مشکی را تمیز کنیم؟ به خصوص اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که آب آشامیدنی آن پاکیزه نیست، از شوینده‌های از بین برنده آهک استفاده نکنید چون بسیار ساینده هستند و می‎‌توانند به روکش سینک آسیب برسانند. علاوه بر این، آنها در مقیاس pH بسیار بالا یا پایین تولید می‌شوند، که می‌تواند به سینک آسیب برساند و علائم زیادی از تغییر رنگ را روی آن بر جای بگذارد.

  • اسکرابرهای ساینده

اگر بپرسید چگونه سینک گرانیتی مشکی را تمیز کنیم؟ یکی از راه‌ها استفاده از یک پارچه نرم مانند میکروفایبر است تا به سینک آسیبی نرساند یا خراشی روی آن باقی نگذارد.

چگونه سینک گرانیتی مشکی را تمیز کنیم ؟ 5 مرحله تمیز کردن ایمن سینک گرانیتی مشکی 


اگر این سوال در ذهن شما هم نقش بسته که چگونه سینک گرانیتی مشکی را تمیز کنیم؟در ادامه به مراحلی که باید برای تمیز کردن ایمن سینک گرانیتی مشکی بدون آسیب رساندن به آن انجام دهید، اشاره کرده‌ایم:

مرحله 1: سینک خود را خشک نگه دارید

چنانچه بدنبال پاسخ این سوال هستید کهچگونه سینک گرانیتی مشکی را تمیز کنیم؟با ما همراه باشید.

باقی نماندن آب در سینک، یک راه مطمئن برای تمیز به نظر رسیدن آن است. غیر از لکه‌های آب سخت و رسوب آهکی که احتمالاً در مناطق دارای آب نامناسب وجود دارد، جمع شدن آب می‌تواند باعث تغییر رنگ سینک شما شود. پس، بعد از هر شستشو و باز کردن آب، سینک‌تان را آبگیری و آن را کاملاً خشک نمایید و اجازه ندهید آب برای مدت طولانی در سینک باقی بماند. 

یکی از بهترین روش‌های تمیز کردن سینک گرانیتیاین است که وقتی سینک را تمیز می‌کنید، باید مطمئن باشید که کاملاً خشک شده است. برای خشک کردن سینک از پارچه‌های ساینده استفاده نکنید. در عوض، از یک پارچه میکروفایبر استفاده کنید که سینک شما را خراش ندهد. حین شستشوی ظروف نیز به جای استفاده از اسکاچ و سیم ظرفشوئی، از اسفنج‌های جادویی و پارچه میکروفایبر استفاده کنید. 

مرحله 2: سینک خود را روزانه تمیز کنید

تمیز کردن روزانه سینک، ساده‌ترین راه برای تمیز نگه داشتن آن است. به خصوص در سینک‌های سیاه، رسوبات معدنی می‌توانند خیلی سریع تشکیل شوند و باعث تغییر رنگ سینک گردند. برای تمیز کردن روزانه، بهترین گزینه استفاده از مخلوط 50/50 سرکه سفید مقطر و آب است. می‌توانید یک بطری اسپری را با این محلول پر کنید و هر روز از آن برای اسپری کردن سینک، استفاده کنید. پس از استفاده از محلول سرکه، سینک را به آرامی با یک پارچه نرم بشویید. سپس آن را با آب بشویید و حتما خشک کنید.

مرحله 3: پاک کردن مواد شوینده و صابون‌های جمع شده

اگر لکه‌های صابون در سینک شما انباشته شده‌اند، یک راه آسان برای از بین بردن آنها بدون استفاده از مواد شیمیایی خشن وجود دارد. می‌توانید از صابون ظرف‌شویی قدیمی استفاده کنید، اما مطمئن شوید که سفیدکننده اضافه‌ای در آن وجود ندارد. به سادگی کمی صابون ظرفشویی را به پارچه‌ای اضافه کنید و از آن برای پاک کردن و تمیز کردن نواحی مشکل‌دار استفاده کنید.

همچنین برای تمیز کردن سینک گرانیتی مشکی، می‌توان از صابون‌های ظرفشویی ملایم به همراه آب گرم استفاده کرد. برای لکه‌های سخت‌تر، جوش شیرین را داخل سینک بپاشید، سرکه را اضافه کنید و به آرامی با یک اسفنجی که ساینده نبوده و کمی نرم باشد سینک را بشویید. استفاده از پارچه نرم برای تمیز کردن سینک گرانیتی

مرحله 4: از بین بردن رسوب آهک و لکه‌های آب سخت

سینک‌های رنگ مشکی، لکه‌های آهکی و آب سخت را بیشتر از مدل‌های دیگر نشان می‌دهند. حالا سوال این است: چگونه سینک گرانیتی مشکی را تمیز کنیم ؟جوش شیرین سلاح مخفی شما در برابر رسوبات آهک و آب سخت می‌باشد.

روی هر نقطه مشکل دار، کمی جوش شیرین بپاشید و بگذارید 30 ثانیه بماند و سپس آن را با پارچه نرم بشویید. وقتی کارتان تمام شد، آن را با آب شسته و سینک خود را کاملا خشک کنید.

استفاده از جوش شیرین برای تمیز کردن سینک

مرحله 5: سینک خود را براق کنید

با گذشت زمان، ممکن است متوجه شوید که سینک گرانیتی مشکی شما درخشش خود را از دست داده و به روشنی سابق به نظر نمی‌رسد. به راحتی می‎‌‎توان این مشکل را رفع کرد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که کمی روغن زیتون به سینک اضافه کنید و آن را بر روی سینک‌تان بمالید.

فقط یک قاشق غذاخوری روغن بردارید و آن را با یک پارچه نرم در سینک خود بمالید. احتمالاً باید این فرآیند را هر 4 تا 6 هفته یکبار تکرار کنید تا سینک‌تان مانند زمانی که آن را نصب کردید، نو به نظر برسید.

استفاده از روغن زیتون برای براق کردن سینک