سینک گرانیتی چگونه ساخته می شود- مراحل ساخت و شیوه تولید


سینک‌های گرانیتی امروز بسیار محبوب هستند. اگر بپرسیدسینک گرانیتی چگونه ساخته می شود، در پاسخ باید بگوییم همه افراد نمی‌دانند که آنها 100 درصد از سنگ گرانیتساخته نشده‌اند و مخلوطی از ماسه، کوارتز با دانه‌بندی مناسب و رزین‌های پلی استرند. با این حال، اصطلاح سینک گرانیتی، معمولاً برای سینک‌هایِ بادوامِ خوب و دارای ظاهری سنگی استفاده می‌شود. 

برای بسیاری از کسانی که قصد خرید این نوع سینک‌ها را دارند، همواره این سوال مطرح است که سینک گرانیتی چگونه ساخته می شود. معمولا‍ً سینک‌های گرانیتی با کیفیت خوب باید دارای 70-80٪ سنگدانه طبیعی کوارتز و 30-20 ٪ رزین باشند. دانستن این مطلب ارزش آن را دارد که قبل از خرید، ترکیب مواد یک سینک گرانیتی را بررسی کنید، زیرا تولیدکنندگان از نسبت‌های متفاوتی از مواد سازنده در ساخت آن‌ها استفاده می‌کنند.

سینک گرانیتی


این در حالی است که فقط سینکی که به نسبت بالا از مواد خوب به شکل درست تولید شده باشد، مقاومت خوبی در برابر آسیب‌های مکانیکی، خراش، تَرک‌ها و تغییر شکل‌های ناشی از اختلاف دما را تضمین می‌کند.سینک های گرانیتیِ خالص، از گران‌ترین سینک‌های موجود در بازار هستند.

گرچه در حال حاضر سینک‌های آشپزخانه در مواد و رنگ‌های مختلفی در بازار موجودند، اما خرید و استفاده از سینک‌های گرانیتی کامپوزیت برای هر آشپزخانه‌ای گزینه عالی است. چنانچه تمایل دارید برای آشپزخانه خودسینک گرانیتی بخرید، حتماً این مقاله را بخوانید. در این مقاله ما به طور مبسوط از مواد سازنده سینک گرانیتی صحبت کرده‌ایم تا تصمیم‌گیری جهت خرید آنها را برای شما آسان‌تر کنیم.

سینک های آشپزخانه گرانیتی

سینک های آشپزخانه گرانیتی چیست؟


وقتی صحبت از خرید سینک آشپزخانه می‌شود، همه اول می‌پرسند سینک گرانیتیچگونه ساخته می شود. گرچه شما احتمالاً سینکی می‌خواهید که ظاهری که دوست دارید را داشته باشد و از دوام و استحکام خوبی برخوردار باشد. سینکی که پاسخگوی عادت بد بچه‌هایتان مثل پرتاب کردن فنجان به طرف سینک باشد یا انباشته شدن ظرف‌های متعدد و زیاد توسط همسرتان و وزن آنها را تحمل کند. 

حتی اگر شما تنها عضو خانواده هستید که واقعاً به زیبایی سینک اهمیت می‌دهید، باید بدانید که نحوه استفاده افراد خانواده هم از این کالا مهم است. سینک شما باید در برابر ظرفیت و سایش روزانه ظروفی که کل خانواده به این سینک وارد می‌کنند، مقاومت داشته باشد.

اما در پاسخ این سوال که سینک گرانیتی چگونه ساخته می شود باید بگوییم: سینک‌های کامپوزیتی گرانیتی به سینک‌های کامپوزیت کوارتز هم معروف‌اند، زیرا فرآیند ساخت یکسانی دارند. مواد تشکیل دهنده سینک گرانیتی در بیشتر موارد ماسه کوارتز و رزین اکریلیک است. در ساخت این سینک‌ها از ماسه کوارتز بیشتر و رزین اکریلیک کمتری استفاده می‌گردد. همچنین گاهی اوقات مردم به آن سینک کامپوزیت نیز می‌گویند. 

مراحل ساخت سینک آشپزخانه


مواد کامپوزیت، ظاهر سینک‌ها را سنگی و شِنی جلوه می‌دهد، دقیقاً به خاطر همین جلوه زیبا باید سینک کامپوزیت گرانیتیرا بخرید و امتحانش کنید. گرانیت به طور طبیعی از سنگ‌های مذاب در اعماق زمین استخراج می‌شود. مانند میزهای گرانیتی، سینک‌های گرانیتی هم زیبا، نرم و با استحکام‌اند.

گرانیت طبیعی و نیز کامپوزیت گرانیت دو نوع جنسسینک گرانیتی موجود در بازارند. 

باید بدانید که آنقدرها هم مهم نیست که سینک گرانیتی طبیعی باشد یا مصنوعی هر دو نوع تقریباً بادوام، ماندگار و مقاوم‌اند، اما تفاوت‌هایی هم دارند. سینک های گرانیتیاصل، مات اند نه براق و وقتی به قسمت روی آن دست بکشید جنس زبری همچون سنگ دارند نه پلاستیک. هر چه مواد پتروشیمی و شیمیایی بیشتری با مواد اصلی آنها ترکیب شود، رنگ آنها براق‌تر خواهد بود.

مراحل ساخت سینک گرانیتی چگونه است؟


در پاسخ این سوال که سینک گرانیتی چگونه ساخته می شود،  باید گفتدر ایرانسینک های گرانیتی از ترکیبی از ماده پُر کننده رزین و سنگ آذرین اکریلیک ساخته می‌شوند. هر چه میزان پودر سنگ گرانیت یا کوارتز در این ترکیب بیشتر باشد، محصول تولیدی از مقاومت بیشتر برخوردار بوده و شکل سنگی‌تری خواهد داشت.

مواد اولیه سازنده این سینک‌ها اگر ساخت داخل باشند، متاسفانه ایجاد حساسیت و کمی بوی بد خواهند کرد و مواد وارداتی خوب، قطعاً گران‌تر و بهترند. در ادامه به تشریح مراحل ساخت این سینک‌ها می‌پردازیم تا به این سوال پاسخ داده باشیم که سینک گرانیتی چگونه ساخته می شود.


  • مخلوط کردن

در مرحله اول، همه مواد یک جا جمع شده و با هم مخلوط می‌شوند. مواد تشکیل دهنده شامل 80 درصد پودر سنگ گرانیت و بقیه 20 درصد مواد تشکیل دهنده رزین اکریلیک، رنگدانه، عامل رفع کف و ماده جامد کننده است. این مواد به قطعات ریز تقسیم می‌شوند تا مخلوط بهتری حاصل شود.

  • آماده سازی قالب

وقتی همه مواد با هم مخلوط شدند، مرحله بعدی آماده کردن قالب است. برای این منظور، سازندگان قالب‌ را آب‌گیری می‌کنند تا مخلوط روی دیواره‌های قالب نچسبد. کارگران پس از آماده سازی قالب، مخلوط مواد را به داخل آن می‌کشند. قالب‌های تولید این سینک‌ها نیز فلزی یا فایبر گلاس‌اند.

آب گیری سنگ گرانیت


مرحله 3 و 4 ساخت سینک گرانیتی


  • ریخته‌گری قالب

بعد از مدتی مواد در قالب به شکل سینک آشپزخانه در می‌آیند. پس از سخت شدن مواد، گام بعد از قالب‌گیری شامل شکل دادن به لبه‌های سینک است. در این مرحله اساساً شکل سینک مورد نظر قرار می‌گیرد. کارگران با استفاده از ابزارهای خاصی به سینک ظرفشویی، شکل می‌دهند. در پایان این مرحله، مواد سخت شده بهسینک آشپزخانه تبدیل می‌شوند.

  • پیرایش

در مرحله پایانی کارشناسان فینیشینگ، سینک را بررسی می‌کنند. برای تکمیل نمودن کار، متخصصان از خشن کردن، پوشش ژل و پرداخت استفاده می‌کنند. پس از این فرآیند سینک گرانیتی اصل، ظاهری مات دارد. خشن شدن به تقویت جنبه براق گرانیت نیز کمک می‌کند. پوشش ژله‌ای نیز سوراخ‌های ریز روی سینک را پُر کرده و ظاهری صاف به محصول می‌دهد. محصول، بسته بندی و آماده فروش می‌شود.

سخن پایانی


سینک های گرانیتی با گذشت زمان رواج زیادی پیدا کرده‌اند. چنین سینک‌هایی بهترین گزینه برای هر نوع آشپزخانه‌ای هستند. آنها در اَشکال و اندازه‌های مختلف موجودند. در این مقاله به تفصیل در مورد سینک‌های آشپزخانه گرانیتی صحبت کردیم. 

ما همچنین به این سوال پاسخ دادیم که سینک گرانیتی چگونه ساخته می شود. کارشناسان از مخلوطی از گرانیت و برخی مواد دیگر برای ساخت این سینک استفاده می‌کنند، به همین دلیل خرید آنها بسیار مقرون به صرفه است. 

سنگ گرانیت


بهترین نکته در مورد این سینک‌ها این است که در برابر حرارت، گردو غبار، شوک‌های حرارتی، خراش و لکه مقاوم هستند. انتخاب رنگ تیره برای این محصول به شدت توصیه می‌شود، زیرا احتمال لکه‌گیری در رنگ روشن بسیار زیاد است. اما جدا از انتخاب رنگ مشکی و ارجحیت آن بر رنگ سفید، همانطور که اشاره شد سینک‌های گرانیتی اصل مات‌اند نه براق. لذا هنگام خرید به این نکته دقت نظر داشته باشید.

مراحل نصب این سینک بسیار وقت‌گیر و همچنین هزینه‌بر است. اگر می‌خواهید روی سینکی سرمایه گذاری کنید که دوام زیادی داشته باشد، استفاده از سینک گرانیتی گزینه ایده‌آلی خواهد بود. با در نظر گرفتن همه این مولفه‌ها و نکاتی که بدان اشاره شد، ما به شدت توصیه می‌کنیم این سینک را برای خرید انتخاب کنید.